Ana Sayfa     ETA Bilgisayar Programları Bölümü     Teknik Hizmetler Bölümü     İletişim Formu Sayfası

 

  Güncel Bilgisayar Hizmetleri

 
     

      Güncel Haberler

Yeni Kurumlar Vergisi Beyannamesi ETA'da Hazır!  MUHASEBE 4 Modülünde EXE Yenilemesi Yapılması Gerekmektedir.

KDV2 ve Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri yeni forma uyarlandı.

GEÇİCİ E-BEYANNAME YOLLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR »»»

E-BEYANNAME ETA'DA HAZIR!

KDV 1 Tanımlarında Tevkifat İle İlgili Tanım Hazır ! »»»

BA, BS FORMLARININ YAPILMASI SAĞLANDI!

Enflasyon Muhasebesi ETA'da Hazır!!!  Enflasyon  ve Dövizli-Miktarlı Muhasebe Modülümüzün Özellikleri

Programlarımızda USB Yazıcıların kullanması...

 

      Yardım

Özel Tanımlı Raporlar
Kapanış Fişinden Açılış Fişi Oluşturma
Makro Tanımları
Yedekleme İşlemleri
Hesap Aktarma
Inkjet Yazıcılar
Fiş Cambazı
Entegrasyon İşlemleri
Çeklerin Takasa Verilmesi
SSK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Düzenlenmesi
Dizayn Dosyaları
   Y A R D I M  
 

 ETA V-7 PROGRAMINDA MAKRO TANIMI ve KULLANIM İŞLEMLERİ


ETA programında, sıklıkla kullanılan bir kelimeyi ya da cümleyi otomatik olarak yazabilmek, ardı ardına basılan tuşları otomatiğe bağlamak gibi adına MAKRO İŞLEMLERİ dediğimiz bir özellik vardır. Sözgelimi bir büroda sıkça kullanılan ". . . ayı kira gideri" ya da . . . . "nolu banka makbuzu" gibi ifadeler kullanıcıya kolaylık sağlanması açısından tek bir tuş kullanılarak yazılabilir.


Bu özellikten yararlanabilmek için öncelikle programın düz yazı yazılabilecek herhangi bir bölümünde olunmalıdır. Bunun için en çok tavsiye edilen ekran her türlü varyasyonun rahat yapılabildiği F9-F4 NOT SAHİFESİ'DİR. Boş bir not sahifesi ekranına gelindikten sonra ALT tuşu ile aynı anda (birlikte) F9 tuşuna basılır. Karşımıza "TANIM YAPILACAK MAKROYU BELİRLEYİNİZ !" başlığı ile bir pencere açılır. Bu pencereden ALT tuşu ile birlikte bastığımızda otomatik ifademiz ve/veya tuşlarımızı çalıştıracak harf seçilir. Örnek vermek gerekirse, ALT ile birlikte K tuşuna bastığımızda ". . . ayı kira gideri" tanımını yapmak için ALT-K satırına gidilir ve ENTER'a basılır. Karşımıza çıkan "MAKRO AÇIKLAMASINI GİRİNİZ" satırına ise yapacağımız tanımın MAKRO LİSTESİ'NDE gözükmesini sağlayacak olan kısa açıklaması girilir. (Bu açıklamayı yazmak şart değildir.) Açıklama tanımı yapılıp yine ENTER'a basıldıktan sonra NOT SAHİFESİ ekranına gelinir, bundan sonrası ise çok önemlidir, zira artık yazacağınız her harf, kelime, cümle, basacağınız her tuş program tarafından hafızaya alınır. Yani program, o esnada sizin ALT-K tuşlarına bastığınızda kendisinin ne yapacağını öğrenmeye başlar. Bütün tanımlamalarımız bittikten sonra tekrar ALT ile birlikte F9 tuşuna bastığımızda karşımıza "MAKRO TANIMLAMA İŞLEMİ TAMAMLANDI !" şeklinde bir mesaj çıkar. Böylelikle makro tanımlama işlemimiz sona erer.


Örneğimize geri dönecek olursak, not sahifesi ekranının herhangi bir satırında KİRA GİDERİ yazıp enter'a bastıktan sonra ALT-F9 tuşlarına birlikte basarsak ALT-K makrosunun karşılığı KİRA GİDERİ yazısı ve ENTER tuşudur. Yani kullanıcı, programın neresinde olursa olsun ALT-K tuşlarına bastığında program otomatik olarak KİRA GİDERİ yazar ve kendiliğinden ENTER'a basar.
Makro tanımlama işlemi, bundan farklı olarak fonksiyon ve uygulama tuşlarının arka arkaya otomatik olarak çalışması için de yapılabilir. Mesela kullanıcı MUHASEBE modülünün menüsünde iken tek bir tuşa basarak programın otomatik olarak “karşısına yeni mahsup fişi ekranını getirip, günün tarihini atıp hesap kodu bölümüne gelip hesap planını göstermesini” isteyebilir. Bunu yapabilmek için MUHASEBE modülünün menüsünde iken ALT-F9 tuşlarına basılır. Karşımıza "TANIM YAPILACAK MAKROYU BELİRLEYİNİZ !" başlığı ile bir pencere açılır. Bu pencereden ALT tuşu ile birlikte bastığımızda yukarıda sıraladığımız işlemleri çalıştıracak harf seçilir. Örnek vermek gerekirse, bu islemlerin ALT ile birlikte M tuşuna bastığımızda yapılmasını istiyor isek ALT-M satırına gidilir ve ENTER'a basılır. Karşımıza çıkan "MAKRO AÇIKLAMASINI GİRİNİZ" satırına ise yapacağımız tanımın MAKRO LİSTESİ'NDE gözükmesini sağlayacak olan kısa açıklaması girilir. -Yeni Mahsup fişi- gibi. (Bu açıklamayı yazmak şart değildir.) Bu açıklamayı yazıp ENTER tuşuna bastıktan sonra yukarıda sıraladığımız işlemler bir kereye mahsus olarak kullanıcı tarafından yapılır, yani sırası ile F3-MUHASEBE FİŞİ / F2-YENİ FİŞ / F2-MAHSUP FİŞİ / * / ENTER / ENTER / ENTER / ENTER / F6 tuşlarına basılır. Program da daha önce bahsettiğimiz gibi bu tuş sıralamasını hafızasına alır. Bütün tanımlamalarımız bittikten sonra tekrar ALT ile birlikte F9 tuşuna bastığımızda karşımıza "MAKRO TANIMLAMA İŞLEMİ TAMAMLANDI !" şeklinde bir mesaj çıkar. Böylelikle makro tanımlama işlemimiz sona erer. Bundan sonra kullanıcı MUHASEBE MODÜLÜNÜN MENÜSÜNDE iken ALT-M tuşlarına bastığında, program yukarıdaki tuş sıralamasını otomatik olarak çalıştırır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise şudur; -MUHASEBE MODÜLÜNÜN MENÜSÜ dışında- programın herhangi bir yerinde iken ALT-M tuşlarına basıldığında, tuş sıralaması değişeceğinden dolayı bu makro kullanıcıyı farklı ekranlara götürür ya da farklı işlemler yapar. Bir makro hangi ekrandan tanıtılmışsa sadece o ekrandan çalıştırılmalıdır.

 

 
    Top     

      İrtibat
Adresimiz:
1372 Sokak No:24 K.4 D.8  Alsancak - İZMİR

Telefonlarımız:
 232.489 44 15
 232.483 96 92

 

      Üyelik
Sizlere E-Mail ile Ulaşabilmemiz için Lütfen Doğru Bilgiler Giriniz.

Adınız Soyadınız

E-mail Adresiniz

Bulunduğunuz Şehir

 

      Yenilikler
Özel Gider İndirimi
Versiyon 7 Devir İşlemi
Versiyon 7 Yedekleme
Muhasebecilere Özel
Püf Noktalar
Kısayol Tuşları
 


     

Güncel Bilgisayar Hizmetleri  - 2004